Skuteczna walka z trądzikiem. Niacynamid w kosmetykach

Trądzik to choroba skóry, która bywa powodem frustracji, powoduje znacznie zaniżenie samooceny. Choć kojarzy się z wiekiem dojrzewania, jest też problemem dorosłych. Walka z nim jest uciążliwa i długa, jednak możliwa. Jak przebiega?

 

Sposoby leczenia trądziku zależą przede wszystkim od jego rodzaju i przyczyny, która go wywołała. Trzeba podkreślić, że dolegliwość ta ma tendencję do nawracania i może przytrafić się również w późniejszym wieku. Za powstawanie zmian odpowiadają najczęściej zaburzenia hormonalne odpowiedzialne za problemy z wydzielaniem sebum. Czynników powodujących zmiany trądzikowe jest znacznie więcej – stres, niehigieniczny tryb życia, nieodpowiednia dieta, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Rola pielęgnacji w leczeniu trądziku

Problematyczna cera wymaga specjalnego traktowania, szczególnie istotne jest oczyszczanie skóry – codzienne, staranne usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń, resztek makijażu, martwego naskórka, nadmiaru sebum. W przypadku osób, które narażone są na podrażnienia istotny jest wybór odpowiednich kosmetyków. Zaleca się stosowanie tzw. dermokosmetyków. Zasadą jest wyeliminowanie produktów, w których składzie znajdują się substancje chemiczne, sztuczne barwniki, zapachy, konserwanty.

 

Choć w wielu przypadkach leczenie trądziku będzie wymagało wsparcia dermatologa i zastosowania leków w postaci maści, kremów czy płynów, jego uzupełnieniem powinna być odpowiednia troska o skórę. Warto sięgnąć po kosmetyki, które zawierają niacynamid. Efekty ich stosowania to przede wszystkim regeneracja skóry, ukojenie podrażnień, redukcja stanu zapalnego, zaczerwienienia, wyrównanie kolorytu. Niacynamid to pochodna witaminy B3 działająca wielotorowo na cerę – nie tylko poprawia stan skóry, ale chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych. 

 

Jakie inne składniki powinny znaleźć się w kosmetykach dla cery trądzikowej? To przede wszystkim cynk działający ściągająco, oczyszczająco i przeciwzapalnie. regulujący gospodarkę hormonalną oraz produkcję sebum, hamujący powstawanie zaskórników. Krzem przyspieszający gojenie, selen działający przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, miedź poprawiająca funkcjonowanie gruczołów łojowych, żelazo przyspieszające regenerację. 

Jak leczyć trądzik?

Zmiany trądzikowe najlepiej pokazać lekarzowi, który dobierze odpowiednie leczenie  – mogą to być preparaty doustne lub stosowane zewnętrznie na zmiany. Oprócz właściwej codziennej pielęgnacji, która ma bardzo ważne znaczenie, konieczna może być modyfikacja diety. Niestety również niektóre produkty prowadzą do pogorszenia stanu skóry i zaostrzenia zmian trądzikowych. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z tłustych i ostrych potraw, zmniejszyć ilość spożywanego cukru (słodycze), a także używek jak kawa, herbata, alkohol. Co na trądzik zadziała skutecznie? Przede wszystkim potrawy o niskim indeksie glikemicznym, a także bogate w żelazo. Co włączyć do diety? Wątróbkę, kasze, dynię, migdały, orzechy.

 

Dla dobrej kondycji skóry konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu  – zaleca się pić wodę, herbatki ziołowe jak napar z mięty, rumianku. Również stres, niedobór snu wpływają niekorzystnie na stan cery, dlatego też warto spróbować zadbać o lepsze samopoczucie, zwiększyć codzienną dawkę ruchu, wysypiać się.

 

Trądzik jest męczącą dolegliwością, która wpływa negatywnie na samopoczucie, dlatego warto sięgać po wszelkie metody pozwalające pozbyć się nieestetycznych zmian. Aby osiągnąć sukces, trzeba wykazać się cierpliwością i systematycznością.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *